Przegląd ekologiczny
Jeżeli organ ochrony środowiska stwierdzi możliwości negatywnego oddziaływania na środowisko instalacji, może nakazać podmiotowi prowadzącemu instalację sporządzenie i przedłożenie przeglądu ekologicznego. W decyzji tej organ może określić zakres przeglądu oraz metody badań i studiów.
W przypadku:
- dróg
- linii kolejowych
- linii tramwajowych
- lotnisk
- portów
obowiązek sporządzenia przeglądy spoczywa na zarządzającym obiektem.
Standardowy przegląd ekologiczny instalacji kwalifikowanej jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko powinien zawierać:
-
Opis obejmujący:
- rodzaj, wielkość i usytuowanie instalacji wraz z informacją o jej stanie technicznym
- powierzchnię zajmowanego terenu lub obiektu budowlanego
- rodzaj technologii
- istniejące w sąsiedztwie lub bezpośrednim zasięgu oddziaływania instalacji obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej
- istniejące w sąsiedztwie lub bezpośrednim zasięgu oddziaływania instalacji zabytki chronione na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
- istniejące w sąsiedztwie lub bezpośrednim zasięgu oddziaływania instalacji obiekty i obszary poddane ochronie na podstawie przepisów
- Określenie oddziaływania na środowisko instalacji, w tym również w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
- Opis działań mających na celu zapobieganie i ograniczanie oddziaływania na środowisko.
- Porównanie wykorzystywanej technologii z technologią spełniającą wymagania Prawa ochrony środowiska.
- Wskazanie, czy dla instalacji konieczne jest ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania, określenie granic takiego obszaru, ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymagań technicznych dotyczących obiektów budowlanych i sposobów korzystania z nich.
- Zwięzłe streszczenie w języku niespecjalistycznym informacji zawartych w przeglądzie.
- Nazwisko osoby lub osób sporządzających przegląd.
Jeżeli instalacja nie jest kwalifikowana jako mogąca znacząco oddziaływać na środowisko organ wydając decyzję określa w niej, które z w/w punktów mają być zawarte w przeglądzie.
W przypadku konieczności wyznaczenia obszaru ograniczonego użytkowania, do przeglądu należy dołączyć kopię mapy ewidencyjnej z oznaczonymi granicami tego obszaru.